Odwiedziny

1541312
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie
1757
2533
4290
1516308
42633
31900
1541312

Twoje IP: 34.204.11.236
Czas serwera: 2018-12-18 14:51:14

Powołanie do życia II ligowej drużyny piłki ręcznej kobiet.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

BKS Bydgoszcz wprowadza nowy zespół ligowy na sportową mapę naszego miasta

Błażej Baumgart, dyrektor BKS Bydgoszcz i Natalia Wiśniewska, kapitan naszych szczypiornistek

Fot.: Tomasz Czachorowski

Krzysztof Wypijewski

Po ponad 40 latach kibice znów będą mogli oglądać szczypiorniak w kobiecym wydaniu w II lidze.

Damska piłka ręczna nie ma może nad Brdą wielkich tradycji, ale warto przypomnieć, że na początku lat 70. bydgoskie juniorki należały do krajowej czołówki. W 1972 roku zawodniczki MKS Bydgoszcz wywalczyły w Poznaniu brązowy medal w tej kategorii wiekowej, a rok później - na asfaltowym boisku III LO przy ul. Nowogrodzkiej - zajęły 5. miejsce.

W tym samym roku do rozgrywek międzywojewódzkich seniorek (obecna II liga) zgłoszony został zespół MKS-AZS. Bydgoszczanki rozegrały cztery mecze, wszystkie wygrały i... zostały wycofane ze zmagań. Powód? Brak pieniędzy.

Teraz żeński szczypiorniak odradza się. Wszystko zaczęło się w 2006 roku, gdy przy Gimnazjum nr 3 w Fordonie powstał Uczniowski Klub Sportowy „Sokół”, którego prezesem i trenerem-koordynatorem jest Małgorzata Szopińska (od trzech lat zajęcia odbywają się w Gimnazjum nr 9 przy Gajowej na Bartodziejach). Największym sukcesem młodych bydgoszczanek był awans do 1/4 mistrzostw Polski juniorek (2011/2012). Trzy wychowanki klubu: Magdalena Szopińska, Magdalena Ziółkowska i Paulina Wudniak kontynuowały kariery w MMTS Kwidzyn, z którym zdobywały złote medale mistrzostw kraju juniorek młodszych i starszych. Dwie pierwsze grają obecnie w Superlidze kobiet - odpowiednio - w Starcie Elbląg i UKS-PCM Kościerzyna (Wudniak będzie w BKS Bydgoszcz w II lidze).

O planach utworzenia w Bydgoszczy seniorskiej drużyny kobiet mówiono już od kilku lat. Zawsze na przeszkodzie stawał jednak brak funduszy.

- W tym roku doszliśmy do porozumienia z BKS Bydgoszcz, który ma w swoich szeregach wiele sekcji i wie jak tym zarządzać - mówi Małgorzata Szopińska.

Zespół zagra pod szyldem BKS. Skład utworzą przede wszystkim studentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, które kiedyś trenowały w Sokole, m.in. Natalia Wiśniewska, Jagoda Zaręba i Paulina Wudniak. Dołączą do nich wychowanki MLKS Świekatowo studiujące na UKW lub uczące się w szkołach średnich.

Treningi trwają już od pewnego czasu na obiektach UKW. Pierwszym testem będą akademickie mistrzostwa Polski. Przed rozgrywkami ligowymi, w sierpniu, planowany jest wyjazd na obóz przygotowawczy do Szczecinka. Trenerem będzie Łukasz Wiśniewski, były gracz pierwszo- oraz drugoligowych bydgoskich zespołów, obecnie występujący w MKS Grudziądz (I liga). Wsparcie obiecał także Andrzej Kaczorowski, opiekun męskiej ekipy AZS UKW (II liga).

Na razie nie wiadomo, gdzie panie z BKS rozgrywać będą swoje mecze. Pod uwagę brane są sale na Błoniu, osiedlu Leśnym i Fordonie.

Rozgrywki ruszą w październiku. BKS trafi do grupy pomorskiej II ligi, w której gra obecnie 5 ekip: MKS Brodnica, GUKS Łomża, Drwęca Lubicz, KPR Białystok i MTS Giżycko.

- Pierwszy sezon na pewno będzie trudny, ale od czegoś trzeba zacząć. Z naszymi drużynami młodzieżowymi było podobnie, a teraz UKS stale się rozwija. Mam nadzieję, że w przypadku drużyny seniorek będzie tak samo - kończy Małgorzata Szopińska.

Piłka nożna

Lekkoatletyka