Hala lekkoatletyczna zyskała ministerialne dofinansowanie!

Ministerstwo Sportu przyznało 35 mln zł na budowę hali lekkoatletyczno-strzeleckiej w Bydgoszczy. O taką kwotę wnioskowało w ubiegłym roku Miasto. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja, o którą od lat apeluje i zabiega bydgoskie środowisko sportowe, zyska pełne dofinansowanie.

WIZUALIZACJA / TBI ARCHITEKCI

Historia budowy hali sięga już ładnych kilku lat. Głośno o inwestycji zrobiło się zwłaszcza po wspaniałych sukcesach bydgoskich lekkoatletów na arenie międzynarodowej w ostatniej dekadzie – w tym Igi Baumgart-Witan, która co roku sięgała po medale mistrzostw świata i Europy. Tymczasem jedna z najlepszych w ostatnich latach polskich lekkoatletek – specjalizująca się w biegu na 1 okrążenie – nie miała i do tej pory nie ma odpowiednich warunków do treningu w okresie zimowym we własnym mieście. Przepełniona kryta bieżnia to tylko namiastka tego, czego sportowcy na tak wysokim poziomie potrzebują do przygotowania się do startu na choćby krajowym poziomie.

Iga, wspólnie z innymi bydgoskimi lekkoatletami od wielu lat apelowała o budowę nowoczesnej infrastruktury. Niemal na każdej konferencji po kolejnych sukcesach przypominała, jak ważna to inwestycja. Nie tylko dla niej, ale także dla młodszego pokolenia bydgoskich lekkoatletów. Brakowało jednak porozumienia na poziomie politycznym: rządu i samorządu.

W ubiegłym roku Miasto Bydgoszcz, na kanwie kolejnych sukcesów lekkoatletów BKS i Zawiszy, złożyło kolejny wniosek o budowę hali w ramach programu inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sportu. Kilka dni temu Ministerstwo Sportu ogłosiło, że wesprze budowę kwotą 35 mln zł – a więc dokładnie taką, o jaką wnioskowało Miasto. Potwierdził to także minister Łukasz Schreiber. – Rząd pozytywnie rozpatrzył wniosek Miasta Bydgoszczy i dołożył do budowy hali 35 mln zł – napisał w mediach społecznościowych.

To 50% całej inwestycji. Obecnie koszt budowy hali lekkoatletyczno-strzeleckiej szacuje się na 70 mln zł. Pozostałą kwotę rozłożą między siebie Miasto oraz samorząd województwa – odpowiednio 21 i 14 mln zł. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wielokrotnie podkreślał potrzebę tej inwestycji i gotowość do jej dofinansowania z budżetu Miasta.

Wkrótce wszystkie strony potwierdzą realizację inwestycji. A my czekamy na wbicie pierwszej łopaty…