Finał jak na Igrzyskach

Justyna Franieczek zajęła 5. miejsce w finale mistrzostw świata osób niepełnosprawnych.

2023.07.11 Paryż World Para Athletics Championships – Paris’23 fot. Bartłomiej Zborowski

W światowej czołówce kat. T20 biegu na 400m utrzymał się status quo. Pięć pierwszych miejsc podczas mistrzostw świata w Paryżu zajęły dokładnie te same lekkoatletki, które były najlepsze podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Nasza Justyna z piątym czasem awansowała do finału. Dzisiejsza rywalizacja nic w tym aspekcie nie zmieniła. Polka utrzymała piąte miejsce na świecie, co jest świetnym prognostykiem przed przyszłorocznymi Igrzyskami – również w Paryżu.

Złoto wywalczyła Amerykanka: Breanna Clark, złota również w Tokio, a zarazem rekordzistka świata, a od wczoraj rekordzistka mistrzostw świata.

Oto ostateczna klasyfikacja MŚ:

  1. CLARK Breanna (USA): 55.12
  2. SHULIAR Yuliia (UKR): 55.29
  3. PAIM Carina (POR): 58.51
  4. FELIX BARBOSA Jardenia (BRA): 59.23
  5. FRANIECZEK Justyna (POL): 1:00.10
  6. MINDA Mayerli (EKW): 1:00.17
  7. KANNO Niina (JAP): 1:00.59
  8. ANGULO Lizanshela (EKW): DSQ

Kolejność 1-5 w porównaniu z Igrzyskami w Tokio delikatnie się zmieniła – miejscami zamieniły się PAIM z FELIX BARBOSA, dzięki czemu to właśnie Portugalce przypadł brązowy medal.

Dla nas najważniejsze, że Justyna potwierdziła klasę i przynależność do światowej czołówki. W przyszłym roku Igrzyska – i walka o olimpijskie marzenia. Progres widać gołym okiem – poprzednie mistrzostwa świata (2019, Dubai) podopieczna trener Iwony Baumgart zakończyła na 7. miejscu.

Gratulujemy!